VİDEODA MARKA STANDARDI

Tutarlılık ve marka bilinirliği için videoda marka standardı oluşturun.

Markanız hakkında hangi platformda olursa olsun her zaman doğru ve tutarlı mesaj verdiğinizi göstermek için video içeriklerin tasarımında bir marka standardınız olmalı. Farklı videolarda, tutarsızlık ve kafa karışıklığı yaratacak derecede farklı tasarımlar kullanmak marka bilinirliğinde sizi geriye götürür.

Artık video içerikler, pazarlama faaliyetlerinin önemli bir parçası haline geldiğinden video içeriklerde de bir marka standardı oluşturmanın gerekliliği doğdu. Nasıl gittiğiniz her toplantıda farklı kartvizitler vermiyorsanız, markanızın yer aldığı videolarda da birbiriyle tutarsız farklı tasarım ögeleri kullanmamalısınız. Nihayetinde, markanızın pazarda belli bir konuma gelmesi için yıllarca çalıştınız ve bu konumun birkaç teknik hatadan dolayı zarar görmesini istemezsiniz.

Bir standart belirlemeden, tabiri caizse üstünkörü bir tasarım anlayışıyla çok iyi içerikler de hazırlasanız marka bilinirliğinize zarar verebilirsiniz. Daha da kötüsü, müşteri kitlenizde kafa karışıklığına neden olabilirsiniz. Marka standardınız olmazsa, herhangi bir içerik için birlikte çalıştığınız üçüncü parti bir ajans sizin genel pazarlama materyallerinizle tamamen tutarsız bir içerik üretebilir.

Sağlam bir marka standardınız olduğu takdirde, ürettiğiniz bütün video içerikler pazarlama faaliyetlerinizin akıcı bir parçası haline gelir. Hem verdiğiniz mesajlar daha tutarlı görünür, hem de farklı içerik ajanslarıyla çalıştığınız durumlarda aynı tutarlılığı sürdürür ve marka bilinirliğinizin zarar görmesinin önüne geçersiniz.

Videoda Marka Elementleri

Burada markanızı marka yapan farklı bileşenlere bakacağız ve halihazırda markanıza ait tasarım standardını inceleyip bu standardı daha da genişleterek videoya uyarlayacağız.

1. Videonun Tonu

Videolarınızda kullanılan ton her zaman ciddi ve kurumsal mı olmalı? Yoksa yeri geldiğinde mizahi ögeler de kullanmayı düşünüyor musunuz?

2. Videoda Dil Kullanımı

Markanız için en uygun üslup ne? Müşterilerinizden, ürünlerinizden, hizmetlerinizden bahsederken ne tarz bir üslup kullanıyorsunuz?

3. Videoda Renk Kullanımı

Renk seçimleri genellikle markanızın hali hazırda bünyesinde bulunan renklerden seçilir ama yeni bir ürün veya hizmet için o ürünün/hizmetin ruhuna uygun, yeni bir renk kullanılabilir. Tek şart, kullanılacak bu yeni rengin markanızın renk paletinden kopuk olmaması gerekir.

4. Videoda Grafik Kullanımı

Video içerik dahilinde kullanılacak grafikler kurumsal ve içeriğe ağırlık veren grafikler mi olacak, yoksa animasyon tarzında grafikler mi kullanılacak?

5. Videoda Logo Kullanımı

Video içeriklerde firma logonuz ne zaman ve ne sıklıkta görünmeli? Ve ne kadar dikkat çekici olmalı?

6. Videoda Font Kullanımı

Video içerisinde kullanılan metinlerde genelde firmanın halihazırdaki fontu kullanılır, ancak var olan fontla uyumlu olacak şekilde ek fontlar da kullanılabilir.

7. Videoda Müzik ve Ses Efekti Kullanımı

Ne tür müzikler markanızın ruhuna daha uygun?

Video için kullanacağımız marka bileşenlerini bir tık daha ileri götürüp bütün kurumsal video içeriklerinizde yer alacak Intro ve Outro taslakları oluşturabiliriz. Videoda herhangi bir çalışan veya müşteri göründüğünde onunla ilgili hangi bilgilerin ekranda yer alacağı; videonun önemli yerlerinin grafiklerle veya metinle vurgulanıp vurgulanmayacağı gibi ayrıntıları da göz önünde bulunarak, video içerikler için kapsamlı bir marka standardı oluşturuyoruz.

Video Şablonları

Eğer benzer formatta birçok video içerik üretiyorsanız veya içeriklerinizi üretmesi için farkı zamanlarda farklı içerik şirketleriyle çalışıyorsanız, video şablonu oluşturmak hem bütün videolarınızda tutarlılık sağlar hem de çok değerli olan zaman ve paradan da tasarruf etmenizi sağlar.

Her içeriğin farklı telden çalmadığı tutarlı video içerikler mi istiyorsunuz?