VİDEO KAMPANYA STRATEJİSİ

İlgi çekici ve başarılı bir video kampanya stratejisini nasıl hazırlarsınız?

Şu ana kadar öğrendiklerimize bakarsak; video içerikler geleneksel, rahatsız edici reklamlardan sıkılan insanları geri kazanmak için harika bir yol. Ancak bu durumda bile video içeriğin başarılı olması garanti değil.

Video kampanyanızın başarılı olmasını istiyorsanız, hedef kitlenizin izlemek isteyeceği bir video içerik için zaman ve para ayırmalısınız. Ardından, doğru kanalları ve dağıtım stratejisini belirlemek için kitlenizin nasıl davrandıklarını, kararlarını nasıl aldıklarını, nelerden keyif aldığını ve onları nelerin motive ettiğini öğrenmelisiniz. Markaların her an yanlış bir adım atabileceği çok basamak var. Yaratıcı basamak, üretim basamağı, dağıtım basamağı, hedefleme basamağı gibi. Başarısız olma riski azımsanmayacak seviyede. Bu yüzden, kampanyayı bir bütün olarak ele alıp en baştan kendinize iyi temellendirilmiş bir strateji oluşturmalısınız.

Başarılı bir video pazarlama kampanyası nasıl planlanır?

Yeni bir video kampanyası planlamadan evvel, müşterilerinizi yakından tanımanın yanında firmanızın kapsamlı hedeflerini de yeniden değerlendiriyoruz. Ve bu, işin sadece başlangıç aşaması.

1. Kampanyanızla kimlere ulaşmak istiyorsunuz?

Bu sorunu cevabı çok bariz gibi görünebilir. Ancak her zaman, şöyle bir adım geri atıp hedef kitlemizi ne kadar tanıdığımızı sorgulamaktan zarar gelmez. Kitlemizi alt kategorilere veya karakterlerine göre ayırmak daima en iyisidir. Çünkü kitleniz içinde yer alan birçok grubun video içeriklerinizi izleme nedenleri farklı olabilir. Dolayısıyla, duruma göre içerik çeşidini artırmanız veya sadece belli başlı içerik türlerine sadık kalmanız gerekebilir.

2. Onlara nasıl ve ne zaman ulaşmalısınız?

Hedef kitleniz içindeki farklı karakterlerde grupların davranışlarını, karar verme süreçlerini ve iletişim tercihlerini detaylıca inceliyoruz. Elde ettiğimiz verilerden yola çıkarak, her gruba ayrı hazırladığımız video içeriklerle onlara satın alma sürecinin başından sonuna kadar eşlik ediyoruz. Dolayısıyla, onların varmalarını istediğiniz noktaya ulaşmasını sağlamış oluyoruz.

3. Onların videoyu izleyeceğinden nasıl emin olursunuz?

Zaman ve para gibi çok değerli iki kaynak harcayıp hedef kitle odaklı, harika bir video yaptığınızda, o videoyu kimse izlemezse bunun bir anlamı olmaz. Bu noktada, video dağıtım sürecini planlıyoruz. İçeriklerinizin doğru sosyal medya ve YouTube kanallarından hedeflediğiniz kitleye ulaşması için dağıtım stratejisi oluşturuyoruz. Youtube’da kitlesi sizin hedeflediğiniz kitleyle örtüşen en etkili kanalları ve anahtar kelimeleri belirleyip video reklamlar veriyoruz. İçeriklerinizin tamamını geleceğin televizyonu olan Youtube için optimize ediyor, kitlenizin hedeflediğimiz anahtar kelimelerle ilgili yaptığı aramalarda içeriklerinizi daha kolay bulmasını sağlıyoruz.

4. Kitleyi satın alma sürecine nasıl dahil edeceksiniz?

Başarılı bir video kampanyası, hedef kitlenin üstüne tepeden gelip ürün sattırmaya çalışan değil, en dipten gelip ilgili kitlenin ne tarz sorunlar yaşadığını bildiğinizi, ürününüzün/hizmetinizin o sorunları nasıl ortadan kaldıracağını, daha önce bu sorunları nasıl ortadan kaldırdığınızı anlatarak, ardından ürün veya hizmetinizi sunduğunuz bir kampanyadır. Video içeriğin geleneksel TV reklamcılığından ayrıldığı ve kitleler tarafından benimsendiği yer tam da burası.

Hedef kitlenin video içeriğinizi benimseyip ürün veya hizmetinizi satın alacağı bir video kampanyası ister misiniz?