VİDEO İÇERİK STRATEJİSİ

Etkili videolar için iyi bir video içerik stratejisine ihtiyacınız var.

YouTube’a her 60 saniyede 720 saatlik video yükleniyor. Söyleyecek faydalı veya ilginç bir şeyiniz yoksa, ürettiğiniz video içerikler diğerleri arasında kaybolup gidiyor ve bu iş için ayırdığınız zamanın ve paranın karşılığını alamıyorsunuz.

Etki yaratabilmek için doğrudan hedef kitlenize hitap eden, onların dilinden konuşan bir video içeriğe ihtiyacınız var. Hazırlayacağınız video içerik stratejisi ise tam bu noktada devreye giriyor. İçerik üretimi için ortaya çeşitli fikirler atmadan önce, amacınızın ne olduğunu belirleyin. Ve hedef kitlenizin izlemek isteyeceği bir video içerik üretmeniz gerektiğinin farkında olun.

Nasıl iyi bir video içerik stratejisi oluşturabilirsiniz?

İyi bir video içerik stratejisinin başı da, ortası da, sonu da araştırma. Yapmanız gereken ilk şey, kitlenizin marka hakkındaki algısını, yaşadıkları zorlukları ve ihtiyaç duydukları şeyleri enine boyuna araştırıp olabildiğince veri toplamak. Bu veriler sayesinde, sunduğunuz teklifin hedef kitlenizin sorunlarına ne ölçüde çözüm olabileceğini veya onların hayatına ne tür bir değer katacağını görebileceksiniz. Yine aynı veriler, sizi rakiplerinizden ayıran özelliklerin neler olduğunu görmenize yardımcı olacak. Elde ettiğiniz bulgularla hedef kitlenizin dilinden konuşan bir video içerik stratejisi hazırlıyoruz. Bunu ise 3 aşamada yapıyoruz:

1. Genel video içerik stratejinizi belirleyin.

Öncelikle, kitlenizin istediği ve kitlenizin istedikleri içinden onlara sunabileceğiniz şeyleri belirleyin. Bu aşamadan sonra, kendinize sormanız gereken soru: Hedef kitlemin bağlılığını kazanmak için ne tür bir özgün video içerik üretebilirim? İlgi çekici video içerikler üretmenin en etkili 3 yolu;

  • Kendileriyle bağdaştırabilecekleri hikayelerin kullanıldığı ilham verici video içerikler,
  • Faydalı bilgilerin yer aldığı eğitici video içerikler,
  • Onları şaşırtan, güldüren veya hayranlık uyandıran eğlenceli video içerikler,

2. İçerik üretimi için stratejinizi belirleyin.

İçeriklerinizi nasıl üreteceğinize ve nasıl şekillendireceğinize karar verin. İçerik üretimi noktasında 3 alternatifiniz var; kendiniz üretebilirsiniz, ortak çalışmayla üretebilirsiniz, var olan içeriklerden iyi olanları seçip onları yeniden düzenleyerek üretebilirsiniz. Ne tür bir içerik üretecek olursanız olun, Hero – Hub – Hygiene modelini kullanmanızı öneriyoruz.

Hero Video İçerik

Hero video içerikler, kitlesel farkındalık yaratmak amacıyla üretilen içeriklerdir. Genellikle bir ürün veya etkinlik tanıtımı yapma amacıyla üretilir. Hikaye anlatım tekniği kullanılarak, kapsamlı bir kitleye ilham veren veya onları eğlendiren türde içeriklerdir. Bu tarz video içeriklerin yapım maliyetleri genellikle oldukça yüksektir. Hero video içeriğine verilebilecek en güzel örneklerden birisi Volvo Trucks’ın Van Damme ile çektiği Epic Split videosudur.

Hub Video İçerik

Hub video içerikler, elinizdeki kitleyi tutma amacıyla ürettiğiniz, yer yer eğlenceli, yer yer faydalı içeriklerdir. Düzenli olarak üretilir ve kitlenizin sizi takip etmesinin başlıca nedenlerinden biridir.

Hygiene Video İçerik

Hygiene video içerikler uzun vadede güncelliğini kaybetmeyen, faydalı bilgiler sunarak internette yeni takipçilerin kitlenize katılmasını sağlayan kaynak içeriklerdir. Bu içerikler genelde bulunduğunuz sektörde en çok aratılan kelimeler göz önünde bulundurularak oluşturulur. Ürün inceleme videoları, how-to videoları gibi belirli sorulara cevap niteliği taşıyan içeriklerdir.

3. İçerik dağıtım stratejinizi belirleyin.

Üçüncü aşama olan dağıtım stratejisinde, ürettiğiniz içeriği olabildiğince fazla izletebilmek adına nasıl dağıtacağınızı, nasıl pazarlayacağınızı belirlemelisiniz. Bu strateji de üç parça halinde değerlendirilebilir;

  • Depolama: Ürettiğiniz içerikleri yüklediğiniz, kitlenizin dilediği her an erişebileceği bir online içerik kütüphanesi olarak düşünebilirsiniz. YouTube platformu buna verilebilecek en iyi örnektir.
  • Dağıtım: Yıl boyunca tutarlı bir şekilde sunacağınız içerikleriniz için oluşturacağınız editoryal bir takvimdir.
  • Pazarlama: Halihazırda internette sizin içerik üreteceğiniz alana yönelik çok fazla video var. Kitlenizin sizin videolarınızı doğrudan bulabilmesi için esaslı bir pazarlama stratejiniz olmalı. Kullanacağınız platformlar bulunduğunuz sektöre ve ürettiğiniz içeriğin türüne göre değişkenlik gösterebilir. Ancak bütün olay içeriklerinizi kimler üzerinden nasıl sunduğunuzla ilgili. Bu noktada, kullanabileceğiniz en önemli iki yöntem reklam hedeflemeleri ve Youtube optimizasyonudur. Ek olarak, sektörünüze yönelik içerik üreten ve takipçi kitlesi sizin hedef kitlenizle örtüşen internet fenomenleriyle, sektörünüzün önde gelen bloglarıyla ve çeşitli sosyal medya hesaplarıyla iş birliği içerisine girebilirsiniz.

Getirisi belli olmayan videolar yerine kitlenizin dilinden konuşan faydalı videolar üretmek ister misiniz?