YOUTUBE OPTİMİZASYONU

Dünyanın en büyük ikinci arama motoru olan Youtube’da doğru optimizasyonla videonuzu görünür kılıyoruz.

Kaliteli bir video üretmiş olabilirsiniz ama bu içeriği doğru insanlar görmezse istenilen etkiyi yaratamayacaktır.

Birçok insan video içeriklerinin de SEO’ya uygun ve doğru bir şekilde optimize edilebileceğinin farkında değil. Youtube günümüz itibariyle dünyanın en büyük ikinci arama motoru. Her ay bir milyardan fazla tekil kullanıcı ziyaret ediyor. Ve bu kullanıcıların birçoğu jenerik kelimeler kullanarak farklı türlerde video içerikler arıyorlar.

Kullanıcılar ilgili anahtar kelimelerle arama yaptığında içeriğinizin rahatlıkla bulunabilmesi ve üst sıralarda çıkması için yapacağınız Youtube optimizasyonu nispeten kolay bir süreç. Kullanıcılar kanalınızı bir kez bulduğunda ise onları orada tutacak ve kanalınızın takipçisi olmalarını sağlayacak içeriklere sahip olmak son derece önemli.

Potansiyel müşterilerinizin Youtube kanalınızı bulması için ne yapmalısınız?

Google’ın video indeksi izlenme sayılarını dikkate almaz. Ancak Youtube video içeriğinizi kaç kişinin izlediğini, kaç kişinin beğendiğini ve paylaştığını bilir ve arama sonuçlarında tüm bu verileri dikkate alır. Esasen metadata, etkileşim, güncellik, görüntülenme sayısı ve videoya verilen linkler gibi birçok faktör arama sonuçlarındaki sıralamayı etkiler.

Kayda değer bir kitle Youtube kanalınıza abone olduğunda optimizasyon çalışmalarınızı duraklatmamalısınız. Verimli çalışmayla ortalama bir Youtube kanalını harika işleyen bir pazarlama kanalına dönüştürebilirsiniz. Bütün bu çalışmalar sonucunda Youtube takipçilerinizde farkındalık yaratabilir, onları satışa yönlendirebilir veya markanıza yönelik sempati uyandırabilirsiniz.

1. Youtube Kanalında Yapısal Düzenleme

Burada en önemli nokta, kanalınızı ziyaret eden kullanıcıların aradıklarını her zaman bulabilmeleri ve bu arama süreci olabildiğince kısaltabilmek. Bu çerçevede, video içeriklerinizi doğru anahtar kelimelerle düzenli playlistler olarak ayırıp bu playlistlere anasayfanızda yer vermelisiniz.

2. Youtube Kanalında Göz Alıcılık

Youtube görselliğe hitap eden bir sosyal medya platformudur. Dolayısıyla, markanız/kurumunuz hakkındaki bütün içerikler dikkat çekici ve estetik olmalı. Kanal ikonu olarak logonuzu kullanmalı, kanal bannerı olarak tutarlı bir banner tasarlamalı ve her video için ilgi çekici ve davetkar bir kapak tasarlamalısınız.

3. Youtube Kanalında Tutarlılık

Kanalınız yaptığınız iş veya verdiğiniz hizmet ile alakalı kolay anlaşılır ve tutarlı mesajlar vermeli. Bu noktada, video başlığını ve bilgi metnini doğru anahtar kelimelerle, markayla tutarlı ve kolay anlaşılır bir şekilde yazmalısınız.

4. Youtube Kanalında Etkileşim

Nihayetinde, bir Youtube kanalının verimliliğini belirleyen esas faktörler ürettiğiniz video içeriklerin kalitesi ve takipçilerin içeriklerinizle girdiği etkileşim oranıdır. İstikrarlı bir şekilde yeni videolar girerek kanalı güncel tutmalı ve videoların altına yazılan her yoruma ve soruya hızlı cevap vermelisiniz.

5. Youtube Kanalında Etkileşim

Nihayetinde, bir Youtube kanalının verimliliğini belirleyen esas faktörler ürettiğiniz video içeriklerin kalitesi ve takipçilerin içeriklerinizle girdiği etkileşim oranıdır. İstikrarlı bir şekilde yeni videolar girerek kanalı güncel tutmalı ve videoların altına yazılan her yoruma ve soruya hızlı cevap vermelisiniz.