VİDEO REKLAM

Kitlenizin ilgi gösterip tıklayacağı, izleyeceği ve paylaşacağı video reklam kampanyaları oluşturuyoruz.

Kaliteli bir video içerik üretmek yeterli değildir. O video içeriği yeterince doğru insanın izlemesini sağlamalısınız.

Video reklam kampanyası oluşturmak her video dağıtım stratejisinin önemli bir parçasıdır. Doğru kanalları belirlemeli ve hedef kitlenize uygun reklam kampanyaları oluşturmalısınız. Reklam kampanyalarınızın tıklanma oranını artırarak ve izlenme başı maliyeti azaltarak emeğinizin karşılığını almış olacaksınız.

Bu üç aşamalı bir süreçtir. Önce, videonuzun Youtube’da hangi anahtar kelimeler aratıldığında görüneceğini ve tam olarak nerelerde görüneceğini belirlediğiniz bir planlama yapmalısınız. Ardından, reklam kampanyasını oluşturmalısınız. Son olarak da, ilk gelen sonuçları tekrar tekrar optimize ederek maliyet açısından en düşük, izlenme açısından en yüksek oranlara ulaşmaya çalışmalısınız.

Her video reklam kampanyası farklıdır ve seçebileceğiniz birçok format vardır.

Hızlıca kavrayabilmeniz adına, sizin için en sık kullanılan dört video reklam türünü seçtik. Bu farklı reklam türlerini bir arada kullanmanız durumunda reklamızın etkisi ve verimi büyük oranda artacaktır.

1. Yayın-İçi (in-stream) Video Reklamlar

Bu daha önce Youtube’da hepimizin karşısına mutlaka çıkmış reklam türlerinden birisidir. Youtube’da izlemek istediğiniz bir videoya tıkladığınızda videodan hemen önce çıkan ve ardından Reklamı Geç butonunun göründüğü reklam türüdür. Yayın içi reklamların en büyük faydası size sunduğu ulaşılabilir kitledir. Bütçenizle doğru orantılı olarak artan rakamlarda çok geniş kitlelere, milyonlarca insana ulaşabilirsiniz. Dezavantajı ise 6 saniye sonra izleyicilere reklamı geçme seçeneği sunmasıdır. Dolayısıyla, bu reklam türü eriştiğiniz kitlenin video reklamınızla etkileşime geçeceğinin garantisini vermez. Kitlenizin video reklamınızla etkileşime girmesini sağlamak için anahtar kelimeleri doğru seçmeniz gerekir ve videonun ilk 6 saniyesini olabildiğince ilginç ve davetkar yapmanız gerekir.

2. Banner-İçi (in-banner) Video Reklamlar

Bu tür video reklamlar ilgili websitelerin banner alanlarında görünür. Bu videolar tıklandığında, mouse ile üzerine gelindiğinde veya anasayfaya girildiğinde otomatik oynamaya başlar. Ek olarak, küçük bir pencerede veya tam sayfa olarak da oynatılabilirler. Bu tarz video reklamlar kullanıcılara daha interaktif bir tecrübe yaşatmak için tasarlanır.

3. İçerik-İçi (in-content) Video Reklamlar

İçerik içi video reklamlarda, videonuz konuyla alakalı bir içeriğin içine yerleştirilir. Kullanıcı o içeriğe hali hazırda ilgi duyduğu için video reklamınızı o içerik içinde görmesi dikkatini dağıtmaz ve video reklamı içeriğe katkı yapan bir parça olarak görür. Markalar genellikle ziyaretçi sayısı yüksek ve kaliteli içerik üreten siteler ile video reklamlarının içerik içinde görünmesi için sponsorlu içerik anlaşması yaparlar. Bu şekilde, marka ilgili sitenin kullanıcılar gözündeki itibarından faydalanmış olur. Güvenilir bir site üzerindeki sponsorlu video reklamınız sizin markanızı da daha güvenilir kılacaktır.

3. Sosyal Medya Video Reklamlar

Telefonlarımızdaki sosyal medya uygulamaları video reklam gösterimleri için son derece elverişli platformlardır. Mobil cihazlar milyonlarca insanın hayatında çok fazla yer edindiğinden ve insanlar sürekli çeşitli İçeriklerle etkileşimde olduğundan ilgi çekici video reklamlar için harika alanlardır. Hem kayda değer kitlelere ulaşırken hem de sosyal medya platformlarının reklamverenlere sunduğu kullanıcı bilgileri sayesinde hedeflediğiniz kitlelere rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Getirisi belirsiz videolar yerine kitlenizin dilinden konuşan raf ömrü uzun video içerikler ister misiniz?