VİDEO DAĞITIMI

Doğru planlanmış video dağıtımı ile kuru kalabalıkların değil, önemsediğiniz insanların karşısına çıkın.

Her şeyiyle iyi kurgulanmış ve kaliteli bir video içerik üretmiş olabilirsiniz ancak bu içeriği doğru insanlar görmezse istenilen etkiyi yaratamayacaktır.

Videonuzu istediğiniz kitleye sunmak için yanlış kanalları seçtiğinizde işleri daha da kötüleştirecektir. Kozmetik üzerine hazırladığınız bir video serisi yanlış planlamadan dolayı teması spor olan bir websitesi üzerinde insanların karşısına çıkarsa, bu içerik insanları sıkmaktan ve etkileşim oranını düşürmekten başka bir işe yaramayacaktır.

Video içeriğin kitlenizin zaten ilgili olduğu bir sitede, ilgilenebilecekleri bir başka içerikmiş gibi doğal ve bulunduğu ortamın bir parçasıymış gibi görünmesini sağlamak video dağıtımı noktasında en iyi yöntemdir. Nihayetinde, hedef kitlenizin halihazırda vakit geçirmekten keyif aldığı bir ortamda onların kullanıcı deneyimine müdahale etmeden içeriğinizi onlara sunmalısınız. Hedef kitlenizi tanımak bu yüzden çok değerli ve önemlidir.

Hedef kitle araştırmalarımız sayesinde, onları tanıyarak hangi sitelerde, bloglarda ve sosyal medya platformlarında vakit geçirmekten keyif aldıklarını biliyoruz. Bu da video dağıtımı noktasında doğru kurgulanmış bir strateji izlememizi kolaylaştırıyor ve içeriklerinizi önemsediğiniz kitlelerin karşısına çıkarıyoruz.

Nasıl bir video dağıtım stratejisi izlemelisiniz?

Video dağıtımı noktasında İyi bir erişim oranı yakalayamazsanız, yaptığınız yatırımdan geri dönüş alma (ROI) oranınız da düşecektir. Ama sürecin en başında dersinize iyi çalışmışsanız, kitleniz hakkında yeterince bilgi sahibi olup hangi websitelerini ziyaret ettiklerini, hangi blogları takip ettiklerini ve hangi sosyal medya platformlarını aktif kullandıklarını öğrenmiş olacaksınız. Video dağıtımına istinaden izlenmesi gereken 3 ana yöntemden bahsedelim.

1. Websitenizi değerlendirin.

Ürettiğiniz video içeriği websitenizde yayınlamanız elbette en bariz seçeneklerden birisi ancak bunun birçok faydası var. Her şeyden evvel, siteye trafik çekmek için harika bir yol ve potansiyel müşterilerinizi hazır siteyi ziyaret etmişken harekete geçirmek çok daha kolay. Harekete geçirmekten kasıt ise müşterinizin sitenizden alışveriş yapması, herhangi bir form doldurması, bir linki ziyaret etmesi veya sosyal medyada paylaşım yapması gibi eylemler. Velhasıl-ı kelam, video içeriğinizi kendi sitenizde yayınladığınız zaman kontrol sizde olacak ve müşterilerinizin/kullanıcılarınızın dikkati başkalarının videosu veya reklamları tarafından dağıtılamayacak.

2. Halihazırdaki video kanallarınızı değerlendirin.

Sahibi olduğunuz dağıtım kanallarında videonuzu yayınladığınızda az harcayarak çok görüntülenme şansınız oluyor. Video içeriğinizin halihazırda kontrolünüzde olan video kanallarında maksimum görüntülenme alması için bütün düzenlemeleri yapıyoruz. Video içeriğinizi websitenizdeblogunuzda, Youtube kanalınızda, Facebook, Instagram ve Twitter hesaplarınızda en doğru yayınlamanıza yardımcı oluyoruz. Esasen, size sadece Yayınla butonuna basmak kalıyor.

  •  Sosyal Medya Takipçileri: Video içeriklerinizi ilk izleyecek kitle sosyal medyadaki takipçileriniz olacaktır. Bu yüzden, video içeriklerinizi hesabınızın olduğu bütün sosyal medya platformlarında en iyi şekilde yayınlayabilmeniz için içeriklerinizin formatını düzenleyip gerekli optimizasyon işlemlerini yapıyoruz.
  • Sektördeki Forumlar ve Topluluk Sayfaları: Bulunduğunuz sektöre yönelik yayın yapan aktif forumlarda ve topluluk sayfalarında video içeriklerinizi faydalı bilgiler eşliğinde, topluluk üyelerinde spam reklam intibası uyandırmadan yayınlamanıza yardımcı oluyoruz.
  • Mailing: Daha önce işletmenize/kurumunuza ildi göstermiş olan ve sizde e-mailleri bulunan kullanıcı kitlenize video içeriklerinizi yine faydalı bilgiler veya bir kampanya eşliğinde iletmek de oldukça faydalı olacaktır.
  • Online Reklam: Halihazırda belli kitleleri hedefleyerek oluşturduğunuz veya remarketing üzerinden size daha önce ilgi göstermiş kullanıcılara yönelik reklam kampanyaları yapmışsanız, o kampanyalara küçük bir bütçeyle video içeriklerinizi de ekleyebilrsiniz.

3. Sosyal medya fenomenlerini değerlendirin.

Sosyal medya fenomenleri (influencer) diğer insanların takip ettiği liderlerdir. Normal şartlar altında markanızla karşılaşması güç olan çok daha büyük kitlelere kolaylıkla erişme imkanı sunarlar. Youtuberlar, bloggerlar, forum yöneticileri, takipçi sayısı yüksek sektör uzmanları ve ünlüler bu sınıfa dahildir. Ancak burada en önemli şart, ilgili sosyal medya fenomenlerini takip eden kitlenin sizin hedeflediğiniz kitleyle büyük oranda örtüşmesidir. Aksi durumda, size hiçbir getirisi olmayan etkisiz bir gösteri yapmış olursunuz.

Getirisi belirsiz videolar yerine kitlenizin dilinden konuşan raf ömrü uzun video içerikler ister misiniz?